Menu

Bearded, inked and awesome

czyli życie faceta po trzydziestce... Blog nie tylko o brodzie i tatuazu.

Testosteron

beardedinkedandawesome

345fc38d1e509f4838df40e736c5ea5b

 

To, że w pewnym wieku każdy facet powinien się regularnie badać, to oczywistość. Mam nadzieję, że nie muszę nikogo do tego przekonywać ani o tym przypominać. Na swoim przykładzie wiem, że nieraz nawet nie przeszłoby nam przez myśl, że coś nam może dolegać a okazuje się inaczej. Żyjemy w biegu, w ciągłym stresie, nasz organizm nie jest wieczny i z wiekiem zaczyna się psuć coraz więcej rzeczy. Warto też wiedzieć w porę, że coś się dzieje, bo zawczasu można reagować.

Jednym z ważnych badań, z męskiego punktu widzenia jest badanie testosteronu. Jego niski poziom może nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu, ale chyba każdy chciałby zachować swoją męskość jak najdłużej, prawda?
Testosteron produkowany jest w jądrach, ale na jego produkcji decyduje mózg. Dlatego właśnie stres jest jednym z jego wrogów. Ma on wpływ na wiele czynników w naszym życiu - niski poziom hormonu może skutkować smutkiem, brakiem chęci do życia, oziębłością seksualną, brakiem siły fizycznej, zaburzeniami płodności czy powolnym wykształcaniem się cech kobiecych (serio!). Mężczyźni, którzy mają go dużo są "wiecznymi łowcami" - chętniej uganiają się nie tylko za kobietami, ale również za sukcesami zawodowymi i prywatnymi, są skłonni do podejmowania większego ryzyka, ale też do bijatyk czy agresji (choć jest to w dużej mierze kwestia kultury i wychowania). Zbyt wysoki poziom również nie jest wskazany - może spowodować spadek odporności oraz problemy z włosami.

Kiedy spada testosteron?

Między 25 a 30 rokiem życia jego poziom jest stosunkowo największy (pod warunkiem, że jesteś zdrowy). Po 30stce zaczyna spadać - średnio o ok 1% na rok. Na jego spadek mają też wpływ inne czynniki: choroby (miażdżyca, cukrzyca), palenie papierosów, ciągły stres, nadużywanie alkoholu. Testosteron jest też hormonem anabolicznym - wpływa na wygląd naszej muskulatury. Kiedy spada znika zainteresowanie seksem, pojawia się ciągłe zmęczenie, osłabienie mięśni, apatia a nawet depresja.

Badanie poziomu testosterony jest bardzo łatwe. By sprawdzić, czy jest w normie, bada się próbkę krwi pobieranej z żył. Można to zrobić przy okazji okresowej morfologii.

Suplementy

Na rynku istnieje masa suplementów, które obiecują nam podniesienie poziomu testosteronu. Niektóre nawet porównują swoje działanie do testosteronu przyjmowanego z zewnątrz. Nie łudźcie się, to nie są złote środki.Oczywiście, ziółka łykane regularnie nie powinny nam zaszkodzić, ale jeśli w badaniach wyszło, że coś jest nie tak z Twoim testosteronem, to idź do lekarza zamiast wierzyć w cudowne wynalazki z kolorowych gazet.

Do popularnych środków, które mają za zadanie pobudzenie produkcji testosteronu należą: buzdyganek naziemny (tribulus terrestris), ZMA (zwykle połączenie cynku, magnezu i wit B6), fitosterole roślinne, kozieradka czy maca. Można też znaleźć gotowe stacki, które łączą ze sobą wiele składników. Czy działają? Jedni twierdzą, że tak, inni że nie. Oczywiście wszyscy twierdza, że mają badania, ale badaniom suplementów nie do końca można wierzyć. Przykładem może być glukozamina - popularny środek na stawy. Badania potwierdzają jej skuteczność w regeneracji chrząstki, ale nikt nie dodaje, że na jeden gram chrząstki trzeba przyjąć 40kg glukozaminy. Tak to właśnie jest z badaniami. Z tej listy ZMA budzi we mnie najwięcej zaufania, bo wiem jakie funkcje w organizmie spełnia cynk i magnez. Czasami jednak warto coś wziąć, nawet dla efektu placebo ;) 

Jeśli macie jakieś doświadczenia - podzielcie się.

Jeśli macie jakieś pytania - pytajcie.

Niezmiennie żebrzę : lajkujcie, komentujcie, udostępniajcie na fb. Będzie mi miło :)

Pozdro Samce Alfa!

 

są wiecznymi łowcami. Uganiają się nie tylko za kobietami, ale również za sukcesami zawodowymi, podejmują ryzykowne wyzwania życiowe, uprawiają ekstremalne sporty. Często też używają soczystego języka, są skłonni do bijatyk, a nawet przemocy

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-meskie/zdrowie-mezczyzny-badaj-poziom-testosteronu_38265.html
są wiecznymi łowcami. Uganiają się nie tylko za kobietami, ale również za sukcesami zawodowymi, podejmują ryzykowne wyzwania życiowe, uprawiają ekstremalne sporty. Często też używają soczystego języka, są skłonni do bijatyk, a nawet przemocy

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-meskie/zdrowie-mezczyzny-badaj-poziom-testosteronu_38265.html

KatalogJeja KatalogJeja

© Bearded, inked and awesome
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci