Menu

Bearded, inked and awesome

czyli życie faceta po trzydziestce... Blog nie tylko o brodzie i tatuazu.

Czy suszarka jest dobra dla naszej brody?

beardedinkedandawesome

hq7201Często spotykam się z tym pytaniem. Ba! Często widzę, że ktoś poleca suszarkę i szczotkę jako sposób na prostowanie włosów brody. Jest to na pewno skuteczny sposób, ale czy na dłuższą metę zdrowy dla naszego zarostu?

To zależy jak będziesz suszyć swoją brodę.Gorące, rozpędzone powietrze działa destrukcyjnie na Twój zarost. Skóra i włosy stają się suche i łamliwe. Wynikiem tego może być pojawiający się martwy naskórek, który często mylony jest z łupieżem (więcej o łupieżu brody przeczytasz tutaj) .

Są jednak naukowcy (tym razem nie amerykańscy), któzy zajęli się tematem suszenia włosów i wyniki ich badań mogą dawać nam nadzieję. Wg nich suszenie włosów chłodnym powietrzem, z bezpiecznej odległości jest nawet lepsze dla naszego zarostu niż tradycyjne wytarcie ręcznikiem i pozostawienie do wyschnięcia, ponieważ zbyt długi czas, kiedy nasza broda ma kontakt z wodą nie jest dla niej zbyt dobry.

Zbyt wysoka temperatura działa destrukcyjnie. Postaram się to wytłumaczyć najprościej jak portafię. Nadmierne ciepło suszarki uszkadza włosy i skórę - na początku ich najbardziej zewnętrzną warstwę, któa jednocześnie jest warstwą ochronną. W rdzeniu włosa również znajduje się woda (!), która pod wpływem gorącego powietrza ulega podgrzaniu i niszczy go od wewnątrz. Czyli jednocześnie smażysz włosa od zewnątrz i gotujesz od wewnątrz. Kiepsko, co?

Zatem jak suszyć brodę?

1. Po umyciu nie trzyj jej zwykłym ręcznikiem - użyj ręcznika z mikrowłókna (tu dowiesz się dlaczego)

2. Daj brodzie chwilę, żeby podeschła

3. Użyj olejku - stworzy na włosach i skórze warstwę ochronną

4. Na suszarce ustaw najniższą z możliwych temperatur

5. Suszarkę trzymaj minimum 10-15 cm od zarostu

6. Podczas suszenia używaj szczotki lub grzebienina, by delikatnie naciągać włosy

7. Po wysuszeniu użyj ponownie olejku do brody lub balsamu

Jest to instrukcja za pomocą której ujarzmisz swoją brodę i zachowasz jej dobrą kondycję.

Pamiętajcie też, że tarcie brody zwykłym ręcznikiem nie jest dobrym sposobem na jej szybsze wysuszenie. Może uszkadać łuski oraz mieszki włosowe! W najgorszym wypadku może to również prowadzić do wytartych, gołych plam na twarzy. Dodatkowo zawsze suszcie brodę z włosem, nigdy pod włos! (dzięki Majka :))

 

Pozdro!

P.S. Na facebooku trzeba zostawić lajka! Bearded, inked and awesome

© Bearded, inked and awesome
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci